Bratislava, Slovakia
26-30 August, 2019

10th installment

EUROCOMB 2019

European Conference on Combinatorics, Graph Theory and Applications

In the tradition of EUROCOMB’01 (Barcelona), EUROCOMB’03 (Prague), EUROCOMB’05 (Berlin), EUROCOMB’07 (Seville), EUROCOMB’09 (Bordeaux), EUROCOMB’11 (Budapest), EUROCOMB’13 (Pisa), EUROCOMB’15 (Bergen), and EUROCOMB’17 (Vienna) this conference will cover the full range of Combinatorics and Graph Theory including applications in other areas of Mathematics, Computer Science and Engineering.

European Prize in Combinatorics

Continuing with the tradition established at EUROCOMB’03 in Prague, the European Prize in Combinatorics will be awarded during the conference EUROCOMB’2019. The prize has been established to recognise excellent contributions in Combinatorics, Discrete Mathematics and their Applications by young European researchers (eligibility of EU) not older than 35. The prize carries a monetary award of 2500 Euro. The nomination letter including CV and the list of publications of the nominee must be sent to the organisers of EUROCOMB’19 before 15 April, 2019. The nominations will be evaluated by an international jury.

Deadlines

Abstract submission deadline: 15 March, 2019  22 March, 2019

Nominations for the European Prize in Combinatorics deadline: 15 April, 2019

Notification of acceptance of abstract: 30 April, 2019  6 May, 2019

Early registration deadline: 30 June, 2019

EUROCOMB’19: 26-30 August, 2019

conference poster

The conference poster was created by Katarina Alexyova Figerova.

Accepted papers

There will be a special volume of Acta Mathematica Universitatis Comenianae (AMUC) with the accepted extended abstracts. The journal is covered by Elsevier Scopus, Web of Science, Mathematical Reviews and zbMATH. Please note that the publisher of AMUC will NOT restrict the author(s) from publishing a full-length article on the same topic and with the same title in another journal (possibly with another publisher) provided that the original publication is sufficiently enhanced (i.e. approximately doubled in size). Likewise, publication of full length manuscripts containing results that have appeared in the form of an extended abstract in proceedings of a conference is in line with policies of most major publishers. Note, however, that it is not possible to submit an extended abstract of an already published paper. An extended abstract of a full-length paper accepted before the submission deadline at EUROCOMB’19 will not be accepted either.

After the paper acceptance, the authors will be kindly asked to format the paper according to AMUC style (LaTeX template, compiled template, AMUC package).

Invited Speakers

Andreas Björklund

Lund University, Sweden

Marston Conder

University of Auckland, New Zealand

Peter Keevash

University of Oxford, UK

Margaret Readdy

University of Kentucky, USA

Alex Scott

University of Oxford, UK

Paul Seymour

Princeton University, USA

Jozef Širáň

Slovak University of Technology, Slovakia

Hehui Wu

Fudan University, China

Tamar Ziegler

Hebrew University of Jerusalem, Israel

 

Committees

Programme Committee

Jaroslav Nešetřil (co-chair)
Martin Škoviera (co-chair)
Marthe Bonamy
David Conlon
Michael Drmota
Zdenek Dvořák
Stefan Felsner
Ervin Gyori
Lukasz Kowalik
Daniel Kráľ
Daniela Kühn
Keith M. Martin
Bojan Mohar
Dhruv Mubayi
Roman Nedela
Patrice Ossona de Mendez
Edita Pelantová
Marco Pellegrini
Primož Potočnik
Andrzej Ruciński
Oriol Serra
Jozef Skokan
Éric Sopena
Xuding Zhu
 

Organising Committee

Štefan Gyürki
Karina Chudá
Anna Kompišová
Robert Lukoťka
Ján Mazák
Edita Máčajová
Martin Máčaj
Robert Jajcay
Martin Škoviera

E-mail to the organising committee: eurocomb2019@uniba.sk

Registration

Registration:

To register please fill in the registration form. In case of any change to the submitted registration please contact the organisers.

Fees and payment deadlines:

Students
Regular
Business
Early payment (before 1 July, 2019)
150 €
270 €
500 €
Late payment (before 23 August, 2019)
180 €
320 €
500 €
On site payment (cash only)
210 €
370 €
500 €

The fees cover the attendance to all sessions, lunches, conference material, coffee breaks, conference trip, and the European Prize in Combinatorics reception. Note that the registration does not include hotel rooms. See below for hotel information.

Conference dinner:

Students
Regular
Acc.
person
Acc. person
Accompanying person
Bank transfer (before 23 August, 2019)
25 €
40 €
50 €
On site payment (cash only)
60 €
60 €
60 €

The conference dinner is on Thursday.

Bank transfer details:

Name of beneficiary:
Slovenska matematicka spolocnost
Address:
Radlinskeho 11, 810 05 Bratislava, Slovakia
Name of the bank of beneficiary:
Slovenska sporitelna, a.s.
Address of the bank:
Tomasikova 48, 832 37 Bratislava, Slovakia
Beneficiary's account number:
SK56 0900 0000 0004 3389 8813
BIC/SWIFT:
GIBASKBX
Reference information:
EC19 + Name(s) of participant(s)

List of Participants

The list of participants is updated manually. Your name will not appear automatically after your registration.

Humbert Abel

IRIF, France

Nikolay Abrosimov

Novosibirsk State University, Russia

Péter Ágoston

Eötvös Loránd University, Hungary

Akram Al-Mulsi

Public Telecommunication Corporation (PTC), Yemen

Andres Aranda Lopez

Technische Universität Dresden, Germany

Andrei Asinowski

University of Klagenfurt, Austria

Miraftab Babak

Universität Hamburg, Germany

Sebastian Babiński

Jagiellonian University, Poland

Gill Barequet

Technion - Israel Inst. of Technology, Israel

Natalia Bednarz

Rzeszow University of Technology, Poland

Paweł Bednarz

Rzeszow University of Technology, Poland

Felix Bock

Ulm University, Germany

Miklos Bona

University of Florida, United States

Henning Bruhn-Fujimoto

Universität Ulm, Germany

Timothy Chan

Monash University, Australia

Shifeng Chen

Jinan University, China

Zhaojun Chen

HSFZ Guangzhou, China

Shuya Chiba

Kumamoto University, Japan

Jihoon Choi

Cheongju University, Korea, South

Marston Conder

University of Auckland, New Zealand

Oliver Cooley

Graz University of Technology, Austria

Jacob Cooper

Masaryk University, Czech Republic

Jan Corsten

London School of Economics, United Kingdom

Matthew Coulson

University of Birmingham, United Kingdom

Julien Courtiel

Université de Caen Normandie, France

Chris Cox

Carnegie Mellon University, United States

Konrad Dabrowski

Durham University, United Kingdom

Attila Dankovics

London School of Economics, United Kingdom

Michał Dębski

Masaryk University, Czech Republic

Yury Demidovich

Moscow Institute of Physics and Technology, Russia

Jorin Dornemann

TU Hamburg, Germany

Sergey Dovgal

University Paris-13, France

Stefan Ehard

Ulm University, Germany

Joshua Erde

Universität Hamburg, Germany

Alberto Espuny Díaz

University of Birmingham, United Kingdom

Stefan Felsner

TU Berlin, Germany

Miquel Àngel Fiol

Universitat Politècnica de Catalunya, Spain

Jovana Forcan

University of Novi Sad, Serbia

Nora Frankl

London School of Economics, United Kingdom

Sebastian Gonzalez Hermosillo de la Maza

Simon Fraser University, Canada

Diego González-Sánchez

Autonomous University of Madrid, Spain

Frederik Garbe

Czech Academy of Sciences, Czech Republic

Andrzej Grzesik

Jagiellonian University, Poland

Jarosław Grytczuk

Warsaw University of Technology, Poland

Ervin Gyori

MTA Renyi Institute, Budapest, Hungary

Mei Mei Gu

Charles University, Czech Republic

Robert Hancock

Masaryk University, Czech Republic

Lefmann Hanno

TU Chemnitz, Germany

Adriana Hansberg

UNAM, Mexico

David Hartman

Institute of Comp. Science CAS, Czech Republic

Meike Hatzel

TU Berlin, Germany

Petr Hliněný

Masaryk University, Czech Republic

Eng Keat Hng

London School of Economics, United Kingdom

Winfried Hochstättler

FernUniversität in Hagen, Germany

Daniel Horsley

Monash University, Australia

Jan Hubička

Charles Univeristy, Czech Republic

Lucas Isenmann

LIRMM, France

Sven Jäger

Technische Universität Berlin, Germany

Robert Jajcay

Comenius University, Slovakia

Tatiana Jajcayova

Comenius University, Slovakia

Stanislav Jendroľ

P. J. Safarik University in Kosice, Slovakia

Yiting Jiang

Zhejiang Normal University, China

Gareth A. Jones Jones

University of Southampton, United Kingdom

Felix Joos

University of Birmingham, United Kingdom

Sean Kafer

University of Waterloo, Canada

Gyula Károlyi

Eötvös University and Rényi Institute of Mathematics, Budapest, Hungary

Chaya Keller

Technion, Israel

Balázs Keszegh

Alfréd Rényi Institute of Mathematics, Hungary

Bartłomiej Kielak

Jagiellonian University, Poland

Yun-Hwan Kim

Cheongju University, Korea, South

Sergei Kiselev

Moscow Institute of Physics and Technology, Russia

Martin Knor

Slovak University of Technology, Slovakia

Anna Kompišová

Comenius University, Slovakia

Matěj Konečný

Charles University, Czech Republic

Michal Korbela

Masaryk University, Czech Republic

Daniel Kral

Masaryk University, Czech Republic

Heidrun Krimmel

FernUniversität in Hagen, Germany

Matjaž Krnc

UP FAMNIT, Slovenia

Andrey Kupavskii

Moscow Institute of Physics and Technology, Russia, and
University of Oxford, United Kingdom

Ander Lamaison

Freie Universität Berlin, Germany

Richard Lang

University of Waterloo, Canada

Zbigniew Lonc

Warsaw University of Technology, Poland

Antoni Lozano

Universitat Politècnica de Catalunya, Spain

Huajing Lu

Zhejiang Normal University, China

Hoi Ping Luk

HKUST, Hong Kong

Robert Lukoťka

Comenius University, Slovakia

Martin Mačaj

Comenius University, Slovakia

Edita Máčajová

Comenius University, Slovakia

Giulia Maesaka

Universität Hamburg, Germany

Ryan Martin

Iowa State University, United States

Tomáš Masařík

Charles University, Czech Republic, and
University of Warsaw, Poland

Jana Maxová

University of Chemistry and Technology, Czech Republic

Ján Mazák

Comenius University, Slovakia

Walner Mendonça

IMPA, Brazil

Tamás Mészáros

Freie Universität Berlin, Germany

Abhishek Methuku

École polytech. féd. de Lausanne, Switzerland

Tamás Róbert Mezei

Alfréd Rényi Institute of Math., HAS, Hungary

Adrian Michalski

Rzeszow University of Technology, Poland

Yannick Mogge

TU Hamburg, Germany

Bojan Mohar

SFU & IMFM, Canada

Elena Mohr

Ulm University, Germany

Samuel Mohr

TU Ilmenau, Germany

Torsten Mutze

University of Warwick, United Kingdom and
Charles University Prague, Czech Republic

Misha Muzychuk

Ben-Gurion University of the Negev, Israel

Zoltán Lóránt Nagy

MTA-ELTE GAC, Hungary, and
Eötvös Loránd University, Hungary

Paweł Naroski

Warsaw University of Technology, Poland

Roman Nedela

University of West Bohemia, Czech Republic

Jaroslav Nešetřil

Charles University, Czech Republic

Knut Odermann

TU Chemnitz, Germany

Pablo Oviedo Timoneda

Universitat Politècnica de Catalunya, Spain

Giacomo Paesani

Durham University, United Kingdom

Dömötör Pálvölgyi

MTA-ELTE CoGe, Hungary

Olaf Parczyk

TU Ilmenau, Germany

Soňa Pavlíkova

Slovak University of Technology, Slovakia

Yanitsa Pehova

University of Warwick, United Kingdom

Jakub Pekárek

Charles University, Czech Republic

Christos Pelekis

Czech Academy of Sciences, Czech Republic

Martin Pergel

Charles University, Czech Republic

Théo Pierron

LaBRI, France

Simon Piga

University of Hamburg, Germany

Roman Prosanov

TU Wien, MIPT, Austria

Christopher Purcell

University of West Bohemia, Czech Republic

Tom Raiman

Technical University of Ostrava, Czech Republic

Andre Raspaud

LaBRI Bordeaux University, France

Margaret Readdy

University of Kentucky, United States

Clément Requilé

Technische Universtät Wien, Austria

Israel Rocha

Czech Academy of Sciences, Czech Republic

Arsenii Sagdeev

MIPT, Russia

Marcelo Sales

Emory University, United States

Nika Salia

Alfréd Rényi Math. Institute of HAS, Hungary, and
CEU Central European University, Hungary

Maycon Sambinelli

University of São Paulo, Brazil

Manfred Scheucher

Technische Universität Berlin, Germany

Bjarne Schülke

Hamburg University, Germany

Oriol Serra

Universitat Politecnica de Catalunya, Spain

Jozef Skokan

London School of Economics, United Kingdom

Dmitrii Shabanov

Moscow Institute of Physics and Technology,
Steklov Mathematical Institute, Russia

Talia Shaikheeva

Lomonosov Moscow State University, Russia

Amedeo Sgueglia

London School of Economics, United Kingdom

Sam Simon

Simon Fraser University, Canada

Martin Škoviera

Comenius University, Slovakia

Małgorzata Śleszyńska-Nowak

Warsaw University of Technology, Poland

Evelyne Smith-Roberge

University of Waterloo, Canada

Philipp Sprüssel

Graz University of Technology, Austria

Raphael Steiner

TU Berlin, Germany

Klara Stokes

National University of Ireland Maynooth, Ireland

Ricardo Strausz

Instituto de Matemáticas UNAM, Mexico

Fabian Stroh

University of Amsterdam, Netherlands

Jana Tomanová

Comenius University, Slovakia

Istvan Tomone

EPFL, Switzerland

Casey Tompkins

Karlsruhe Institute of Technology, Germany

James Tuite

Open University, United Kingdom

Adrien Vandenschrick

Université Libre de Bruxelles, Belgium

Lluis Vena Cros

Charles University, Czech Republic

Vasilski Velona

Universitat Politecnica de Catalunya, Spain

Máté Vizer

Alfréd Rényi Math. Institute of HAS, Hungary

Jan Volec

Masaryk University, Czech Republic

Bartosz Walczak

Jagiellonian University, Poland

Sebastian Wiederrecht

TU Berlin, Germany

Hehui Wu

Fudan University, China

Xinyi Xu

London School of Economics, United Kingdom

Lena Yuditsky

Ben-Gurion university, Israel

Oscar Zamora Luna

Central European University, Hungary

Leandro Zatesko

Federal University of Paraná, Brazil

Ahad N. Zehmakan

ETH Zurich, Switzerland

Jean Paul Zerafa

UniMoRe, Modena, Italy

Zanbo Zhang

UESTC, China

Maksim Zhukovskii

Moscow Institute of Physics and Technology, Russia

Programme

The name in the parentheses corresponds to the speaker name as in the booklet. The updated version of the booklet that includes short abstract is available. You can also download all the extended abstracts accepted for the Eurocomb 2019 (31MB). The programme is available as a single pdf file.


Monday
09:30 – 10:00
Conference Opening (Aula)
10:00 – 11:00
P. Seymour: Testing for an odd hole (Aula)

11:00 – 11:30
coffee break

11:30 – 11:55
K. K. Dabrowski: Tree pivot-minors and linear rank-width (Anton Kotzig Room)
11:55 – 12:20
V. Velona: Minor-obstructions for apex sub-unicyclic graphs (Anton Kotzig Room)
11:30 – 11:55
F. Joos: Resolution of the Oberwolfach problem (Štefan Znám Room)
11:55 – 12:20
C. Tompkins: The maximum number of Pℓ copies in Pk-free graphs (Štefan Znám Room)
11:30 – 11:55
M. Śleszyńska-Nowak: t-strong cliques and the degree-diameter problem (Juraj Bosák Room)
11:55 – 12:20
L. Vena: The canonical Tutte polynomial for signed graphs (Juraj Bosák Room)
11:30 – 11:55
C. Keller: A new lower bound on Hadwiger-Debrunner numbers in the plane (Ernest Jucovič Room)
11:55 – 12:20
C. Cox: Nearly orthogonal vectors and small antipodal spherical codes (Ernest Jucovič Room)

12:45 – 14:15
lunch

14:30 – 15:30
M. Readdy: Geometric proofs of some combinatorial identities of Morel (Amphitheatre)

15:30 – 16:00
coffee break

16:00 – 16:25
G. Barequet: An improved upper bound on the growth constant of polyiamonds (Anton Kotzig Room)
16:25 – 16:50
M. Bóna: Most principal permutation classes, and t-stack sortable permutations, have nonrational generating functions (Anton Kotzig Room)
16:50 – 17:15
A. Asinowski: Pop-stack sorting and its image: Permutations with overlapping runs (Anton Kotzig Room)
16:00 – 16:25
S. Jendroľ: Edge-coloring of plane graphs with many colors on faces (Štefan Znám Room)
16:25 – 16:50
Y. Jiang: Multiple list colouring of triangle free planar graphs (Štefan Znám Room)
16:50 – 17:15
T. Masařík: Flexibility of planar graphs without 4-cycles (Štefan Znám Room)
17:15 – 17:40
E. Smith-Roberge: On the density of C7-critical graphs (Štefan Znám Room)
16:00 – 16:25
J. Nešetřil (M. Konečný): Ramsey properties of edge-labelled graphs via completions (Juraj Bosák Room)
16:25 – 16:50
J. Hubička: Big Ramsey degrees of 3-uniform hypergraphs (Juraj Bosák Room)
16:50 – 17:15
G. Maesaka (O. Parczyk): The size-Ramsey number of powers of bounded degree trees (Juraj Bosák Room)
17:15 – 17:40
O. Zamora Luna: Ramsey numbers of Berge-hypergraphs and related structures (Juraj Bosák Room)
16:00 – 16:25
A. Aranda: MB-homogeneous graphs and some new HH-homogeneous graphs (Ernest Jucovič Room)
16:25 – 16:50
D. Hartman: Homomorphism-homogeneity classes of countable L-colored graphs (Ernest Jucovič Room)
16:50 – 17:15
P. Oviedo: Density and fractal property of the class of oriented trees (Ernest Jucovič Room)
17:15 – 17:40
G. Paesani: Independent transversals versus transversals (Ernest Jucovič Room)

Tuesday
09:00 – 10:00
J. Širáň: Super-symmetric embeddings of graphs on surfaces: A survey (Amphitheatre)

10:00 – 10:30
coffee break

10:30 – 10:55
A. Kupavskii: Some results around the Erdos Matching Conjecture (Anton Kotzig Room)
10:55 – 11:20
S. Piga: Localised codegree conditions for tight Hamiltonian cycles in 3-uniform hypergraphs (Anton Kotzig Room)
11:20 – 11:45
N. Salia: The structure of hypergraphs without long Berge cycles (Anton Kotzig Room)
11:45 – 12:10
B. Schülke: Minimum pair-degree for tight Hamiltonian cycles in 4-uniform hypergraphs (Anton Kotzig Room)
10:30 – 10:55
S. Babiński: Maximal edge-colorings of graphs (Štefan Znám Room)
10:55 – 11:20
S. Ehard: A rainbow blow-up lemma for almost optimally bounded edge-colourings (Štefan Znám Room)
11:20 – 11:45
A. Raspaud: Acyclic improper choosability of subcubic graphs (Štefan Znám Room)
11:45 – 12:10
L. M. Zatesko: On the chromatic index of complementary prisms (Štefan Znám Room)
10:30 – 10:55
A. Dankovics: Maximum number of triangle-free edge colourings with five and six colours (Juraj Bosák Room)
10:55 – 11:20
M. Dębski: Edge colorings avoiding patterns (Juraj Bosák Room)
11:20 – 11:45
A. Hansberg: Recent developments on unavoidable patterns in 2-colorings of the complete graph (Juraj Bosák Room)
11:45 – 12:10
W. Mendonça: Asymmetric Ramsey properties of random graphs involving cliques and cycles (Juraj Bosák Room)
10:30 – 10:55
R. Prosanov: The Kuperberg conjecture for translates of convex bodies (Ernest Jucovič Room)
10:55 – 11:20
O. Cooley: Cohomology groups of non-uniform random simplicial complexes (Ernest Jucovič Room)
11:20 – 11:45
L. Isenmann: Dushnik-Miller dimension of stair contact complexes (Ernest Jucovič Room)
11:45 – 12:10
K. Odermann: On Heilbronn triangle-type problems in higher dimensions (Ernest Jucovič Room)

12:45 – 14:15
lunch

14:30 – 15:30
European Prize in Combinatorics award ceremony (Aula)

15:30 – 16:00
coffee break

16:00 – 17:00
P. Keevash: Isoperimetric stability (Amphitheatre)

17:00 – 17:25
S. Felsner: A note on covering Young diagrams with applications to local dimension of posets (Anton Kotzig Room)
17:25 – 17:55
S. Jäger (M. Scheucher): On orthogonal symmetric chain decompositions (Anton Kotzig Room)
17:00 – 17:25
R. Kirsch: Bounding the tripartite-circle crossing number of complete tripartite graphs (Štefan Znám Room)
17:25 – 17:55
M. Korbela: On the achievable average degrees in 2-crossing-critical graphs (Štefan Znám Room)
17:00 – 17:25
B. Miraftab: Splitting groups with cubic Cayley graphs of connectivity two (Juraj Bosák Room)
17:25 – 17:55
M. À. Fiol: Spectra and eigenspaces of arbitrary lifts of graphs (Juraj Bosák Room)
17:00 – 17:25
M. Knor: On Graovac-Pisanski index of a graph (Ernest Jucovič Room)
17:25 – 17:55
J. Maxová: On relaxed Šoltés's problem (Ernest Jucovič Room)

Wednesday
09:00 – 10:00
T. Ziegler: Additive combinatorics and algebraic geometry (Amphitheatre)
10:00 – 10:30
European Prize in Combinatorics lecture (Amphitheatre)

10:30 – 11:00
coffee break

11:00 – 11:25
D. Gonzalez-Sanchez: A step towards the 3k-4 conjecture in Z/pZ and an application to m-sum-free sets (Anton Kotzig Room)
11:25 – 11:50
A. Lamaison: Ramsey upper density of infinite graphs (Anton Kotzig Room)
11:00 – 11:25
A. Lozano: Distinguishing tournaments with small label classes (Štefan Znám Room)
11:25 – 11:50
J. Volec: Degree conditions forcing oriented cycles (Štefan Znám Room)
11:00 – 11:25
N. Frankl: Nearly k-distance sets (Juraj Bosák Room)
11:25 – 11:50
M. Scheucher: On disjoint holes in point set (Juraj Bosák Room)
11:00 – 11:25
A. N. Zehmakan: Switches in Eulerian graphs (Ernest Jucovič Room)
11:25 – 11:50
A. N. Zehmakan: Target set in threshold models (Ernest Jucovič Room)

12:30 – 13:45
lunch

13:55 – 20:00
Conference trip

Thursday
09:00 – 10:00
M. Conder: Edge-transitive graphs and maps (Amphitheatre)
10:00 – 10:30
European Prize in Combinatorics lecture (Amphitheatre)

10:30 – 11:00
coffee break

11:00 – 11:25
G. A. Jones: Automorphism groups of edge-transitive maps (Anton Kotzig Room)
11:25 – 11:50
M. Muzychuk: Testing isomorphism of circulant objects in polynomial time (Anton Kotzig Room)
11:50 – 12:15
K. Stokes: Coset geometries with trialities and their reduced incidence graphs (Anton Kotzig Room)
11:00 – 11:25
A. Espuny Díaz: Resilience with respect to Hamiltonicity in random graphs (Štefan Znám Room)
11:25 – 11:50
O. Parczyk: Almost spanning universality in random graphs (Štefan Znám Room)
11:50 – 12:15
O. Serra: Deviation probabilities for arithmetic progressions and other regular discrete structures (Štefan Znám Room)
11:00 – 11:25
J. Grytczuk: Majority coloring of infinite digraphs (Juraj Bosák Room)
11:25 – 11:50
Y. Pehova: Sharp bounds for decomposing graphs into edges and triangles (Juraj Bosák Room)
11:50 – 12:15
M. Sambinelli: Gallai's path decomposition conjecture for graphs with maximum E-degree at most 3 (Juraj Bosák Room)
11:00 – 11:25
J. Erde: Bounding the cop number of a graph by its genus (Ernest Jucovič Room)
11:25 – 11:50
J. Forcan: Doubly biased Walker-Breaker games (Ernest Jucovič Room)
11:50 – 12:15
S. G. Hermosillo de la Maza: Guarding isometric subgraphs and lazy cops and robbers (Ernest Jucovič Room)

12:45 – 14:15
lunch

14:30 – 15:30
A. Björklund: Algebraic algorithms for simple paths (Amphitheatre)

15:30 – 16:00
coffee break

16:00 – 16:25
A. Humbert: Bijections for generalized Tamari intervals via orientations (Anton Kotzig Room)
16:25 – 16:50
M. Konečný (C. Jahel): Extending partial automorphisms of n-partite tournaments (Anton Kotzig Room)
16:50 – 17:15
T. Jajcayová: k-hypergraphs with regular automorphism groups (Anton Kotzig Room)
17:15 – 17:40
M. Krnc: Characterization of generalised Petersen graphs that are Kronecker covers (Anton Kotzig Room)
16:00 – 16:25
C. Feghali: Reconfiguration graph for vertex colourings of weakly chordal graphs (Štefan Znám Room) (Štefan Znám Room)
16:25 – 16:50
J. Pekárek: On graphs with bounded induced odd cycle packing number (Štefan Znám Room)
16:50 – 17:15
T. Pierron: A Brooks-like result for graph powers (Štefan Znám Room)
17:15 – 17:40
R. Steiner: Colouring non-even digraphs (Štefan Znám Room)
16:00 – 16:25
T. Chan: Cycles of length three and four in tournaments (Juraj Bosák Room)
16:25 – 16:50
B. Kielak: On the maximum number of odd cycles in graphs without smaller odd cycles (Juraj Bosák Room)
16:50 – 17:15
I. Tomon: Ordered graphs and large bi-cliques in intersection graphs of curves (Juraj Bosák Room)
17:15 – 17:40
M. Vizer: On Ramsey and Turán problems of edge-ordered graphs (Juraj Bosák Room)
16:00 – 16:25
F. Garbe: Theory of limits of sequences of Latin squares (Ernest Jucovič Room)
16:25 – 16:50
B. Keszegh: Coloring hypergraphs defined by stabbed pseudo-disks and ABAB-free hypergraphs (Ernest Jucovič Room)
16:50 – 17:15
O. Parczyk: More non-bipartite forcing pairs (Ernest Jucovič Room)
17:15 – 17:40
I. Rocha: A graphon perspective for fractional isomorphism (Ernest Jucovič Room)

19:00 – 01:00
Conference dinner

Friday
09:00 – 10:00
A. Scott: Holes in graphs of large chromatic number (Amphitheatre)

10:00 – 10:30
coffee break

10:30 – 10:55
S. Mohr: Cycles through a set of specified vertices of a planar graph (Anton Kotzig Room)
10:55 – 11:20
G. S. Maesaka: Powers of Hamiltonian cycles in inseparable graphs (Anton Kotzig Room)
11:20 – 11:45
S. Chiba: On 2-factors with a specified number of components in line graphs (Anton Kotzig Room)
11:45 – 12:10
Z.-B. Zhang: Length of cycles in generalized petersen graphs (Anton Kotzig Room)
10:30 – 10:55
J. Corsten: Tiling edge-coloured graphs with few monochromatic bounded-degree graphs (Štefan Znám Room)
10:55 – 11:20
S. Kiselev: Sharp bounds for the chromatic number of random Kneser graphs (Štefan Znám Room)
11:20 – 11:45
W. Mendonça: Covering 3-coloured random graphs with monochromatic trees (Štefan Znám Room)
11:45 – 12:10
D. Shabanov: Two values of the chromatic number of a sparse random graph (Štefan Znám Room)
10:30 – 10:55
Z. L. Nagy: Spreading linear triple systems and expander triple systems (Juraj Bosák Room)
10:55 – 11:20
C. Pelekis: A Turán-type theorem for large-distance graphs in Euclidean spaces, and related isodiametric problems (Juraj Bosák Room)
11:20 – 11:45
T. Mészáros: Exploring projective norm graphs (Juraj Bosák Room)
11:45 – 12:10
M. Vizer: Generalized Turán problems for even cycles (Juraj Bosák Room)
10:30 – 10:55
F. Bock: Epsilon-colorings of strips (Ernest Jucovič Room)
10:55 – 11:20
A. Sagdeev: On a Frankl-Wilson theorem and its geometric corollaries (Ernest Jucovič Room)
11:20 – 11:45
M. Sales: On some extremal results for order types (Ernest Jucovič Room)
11:45 – 12:10
S. Simon: The asymptotics of reflectable weighted walks in arbitrary dimension (Ernest Jucovič Room)

12:45 – 14:15
lunch

14:30 – 15:30
H. Wu: Vertex partition with degree constraint (Amphitheatre)

15:30 – 16:00
coffee break

16:00 – 16:25
E. K. Hng: Minimum degree conditions for powers of cycles and paths (Anton Kotzig Room)
16:25 – 16:50
D. Pálvölgyi: Adaptive majority problems for restricted query graphs and for weighted sets (Anton Kotzig Room)
16:50 – 17:15
L. Vena: Extremal families for Kruskal-Katona Theorem (Anton Kotzig Room)
16:00 – 16:25
M. Coulson: On the largest component of the critical random digraph (Štefan Znám Room)
16:25 – 16:50
T. R. Mezei: Mixing time of the swap Markov chain and P-stability (Štefan Znám Room)
16:50 – 17:15
P. Sprüssel: The evolution of random graphs on surfaces of non-constant genus (Štefan Znám Room)
17:15 – 17:40
M. Zhukovskii: Maximum induced subgraphs of the binomial random graph (Štefan Znám Room)
16:00 – 16:25
E. Máčajová: Permutation snarks of order 2 mod 8 (Juraj Bosák Room)
16:25 – 16:50
R. Lang: Asymptotically good local list edge colourings (Juraj Bosák Room)
16:50 – 17:15
B. Walczak: Coloring triangle-free L-graphs with O(log log n) colors (Juraj Bosák Room)
17:15 – 17:40
A. Kompišová: Flow number and circular flow number of signed cubic graphs (Juraj Bosák Room)
16:00 – 16:25
M. Pergel: On unit grid intersection graphs and several other intersection graph classes (Ernest Jucovič Room)
16:25 – 16:50
M. Pergel: Recognising the overlap graphs of subtrees of restricted trees is hard (Ernest Jucovič Room)
16:50 – 17:15
S. Dovgal: Symbolic method and directed graph enumeration (Ernest Jucovič Room)

Conference trip

13:55 – 15:45
boat trip to the village Devín
16:30 – 17:30
guided tour of the Devín castle / wine tasting
17:45 – 18:45
wine tasting / guided tour of the Devín castle
19:10 – 20:00
boat trip from Devín back to Bratislava city centre

You might want join the above-mentioned activities only partially and enjoy an individual walk in the village or its surroundings.

Other points of interest:
Maps:
Examples of routes along marked trails:

Venue and Accommodation

Venue Location:

Travel Information

From Vienna International Airport

There are a number of regular bus lines that will take you directly from the airport to the stations Bratislava Most SNP (prefered for most locations in the city centre, including the venue) and Bratislava Mlynské Nivy.

From Bratislava Airport

Bratislava Airport is serviced by public transport, use line 61 and change to trams at Trnavské mýto or Račianske mýto stops. Taxi to the conference venue should cost approximately 20 EUR.

Transportation in Bratislava

The closest stop to the conference venue is Šafárikovo námestie. You have to buy tickets in advance using ticket vending machines, which are available at all major stops. Further information about public transportation with maps and schedules can be found at imhd.sk.

Accommodation

The participants are expected to take care of their own accommodation. A limited number of effordable rooms is available at the student hotel Družba. The price for a single room at Družba is 28.30 € plus 1.70 € city tax per night. Double room costs 47 € per room plus 1.70 € city tax per person per night. ISIC holders under 26 are exempted from the city tax. In case of interest in the Družba accommodation, select the option in the registration form and we send you additional information. Requests will be processed on `first come first serve' basis but not later than 30 June, 2019.

Accommodation

The participants are expected to take care of their own accommodation. A limited number of effordable rooms is available at the student hotel Družba. The price for a single room at Družba is 28.30 € plus 1.70 € city tax per night. Double room costs 47 € per room plus 1.70 € city tax per person per night. ISIC holders under 26 are exempted from the city tax. In case of interest in the Družba accommodation, please contact the organising committee for further information. Requests will be processed on `first come first serve' basis but not later than 30 June, 2019.

Partners

Comenius University
 

Faculty of Mathematics,
Physics and Informatics

 
 

Slovak Society
for Computer Science

 

Dimatia